friday, 9 december otwarte 12 — 19
Galeria Miejska Arsenał

Stary Rynek 6, Poznań
T. +48 61 852 95 02
E. arsenal@arsenal.art.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Sobota: 12 — 19
Niedziela: 12 — 16

Osoby niedowidzące

Dojazd do galerii:

Przystanek Plac Wiosny Ludów:
Autobus: 148, 160, 163, 176, 190, 405
Tramwaj: 16, 18, 5, 6.

 

Przystanek Plac Wielkopolski:

Autobus: 160, 163, 190, 911
Tramwaj: 17, 6, 8

 

Przystanek Aleje Marcinkowskiego:

Autobus: 160, 163, 169, 174, 190
Tramwaj: 16, 17, 3, 6, 8

 

Po wyjściu z tramwaju na przystanku Wiosny Ludów, kierować się 300 m prosto ulicą Wrocławską prowadzącą do płyty Starego Rynku. Uwaga! Płyta Starego Rynku wyłożona jest zabytkowymi kostkami brukowymi z dużymi przerwami pomiędzy, do 3-4 centymetrów. Po przejściu ulicy Wrocławskiej, za figurą Św. Jana Nepomucena zwróconą ku południowej stronie Rynku znajduje się główne wejście do Galerii Miejskiej Arsenał.

 

Po wyjściu z tramwaju na przystanku Plac Wielkopolski kierować się prosto przez targ, po przejściu około 200 metrów skręcić w prawo w ulicę Rynkową prowadzącą do płyty Starego Rynku. Po dotarciu do zabytkowego budynku Odwachu (około 150 metrów), w którym dziś mieści się Muzeum Powstania Wielkopolskiego, kierować się w lewo w stronę figury Św. Jana Nepomucena. Pomiędzy prawą ścianą muzeum, za figurą znajduje się wejście główne do Galerii Miejskiej Arsenał.

 

Po wyjściu z tramwaju na przystanku Aleje Marcinkowskiego kierować się prosto wzdłuż alei w stronę Placu Wolności, po przejściu około 300 metrów skręcić w prawo w ulicę Paderewskiego. Po przejściu kolejnych 200 metrów skręcić w lewo w stronę Ratusza, minąć Fontannę Neptuna i kierować się w prawo w stronę figury Św. Jana Nepomucena. Za figurą, po lewej stronie znajduje się główne wejście do budynku Galerii Miejskiej Arsenał.

 

Jest otwarte w dniach od wtorku do soboty w godzinach 12-19 oraz w niedziele od 12 do 16. Wejście to podwójne przeszklone drzwi z klamką, otwierane na zewnątrz. Wymiary wejścia to: szerokość 95 cm oraz 130 cm po otwarciu bocznego skrzydła, wysokość 230 cm. Przed drzwiami znajduje się stopień o wysokości 10 cm. W godzinach otwarcia Galerii zawsze jest na miejscu pracownik, który pomoże w pokonaniu tej przeszkody architektonicznej.

 

Szczegółowe informacje na temat wejścia i przejścia do księgarni oraz na wystawy znajdą Państwo w audiodeskrypcji budynku Galerii Miejskiej Arsenał.

 


 

1. Audiodeskrypcja – Wejście do budynku

Wejście nr 1 to główne wejście do budynku Galerii Miejskiej Arsenał, znajduje się po lewej stronie figury Św. Jana Nepomucena.

 

Wejście to podwójne, przeszklone drzwi z klamką, otwierane na zewnątrz. Wymiary wejścia to: szerokość 95 cm oraz 130 cm po otwarciu bocznego skrzydła, wysokość 230 cm. Przed drzwiami znajduje się stopień o wysokości 10 cm uniemożliwiający samodzielny wjazd wózkiem do budynku Galerii. W godzinach otwarcia Galerii zawsze jest na miejscu pracownik, który pomoże w pokonaniu tej przeszkody architektonicznej. Po wejściu znajduje się ciemna, marmurowa podłoga. Po lewej stronie umieszczona jest lada o wysokości 90 cm przy kasie, 120 cm dookoła kasy.
Pierwsza dostępna toaleta znajduje się na końcu tej kondygnacji po lewej stronie od wejścia, po przejściu około 50 metrów.

 

Dostęp do toalet jest utrudniony dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich z uwagi na szerokość drzwi wynoszącą 60 – 70 cm, dostęp do toalety męskiej wymaga zejścia po pięciu stopniach.

 


 

2. Audiodeskrypcja: Księgarnia

Mijając ladę o wysokości 90 cm przy kasie, 120 cm dookoła kasy, znajdujemy się w przestrzeni księgarni z regałami i stołami. Jeden regał złożony z dwóch mobilnych części, ma kształt piramidy i umieszczony jest w środku sali po prawej stronie od wejścia i na wprost od lady. Można go obejść na około, ma szerokość około 40 cm i wysokość 2,5 m. Tuż przy ścianie, 150 metrów na wprost i delikatnie na prawo od wejścia znajduje się drugi regał z książkami, przylega do ściany, można się do niego zbliżyć tylko z jednej strony; dalej, za ladą, po lewej stronie pod ścianą mieści się rząd regałów z książkami, mają one długość około sześciu metrów; na wprost ściana, a po prawej 1,5 metrowe przejście do dolnej sali ekspozycyjnej.

 


 

3. Audiodeskrypcja: Dolna sala ekspozycyjna

Dolna sala ekspozycyjna, do której wchodzimy z księgarni ma długość 18 metrów i szerokości 6 metrów. Wejście ma szerokość około 1,5 metra. Po prawej stronie znajduje się ściana okien wychodzących na ulicę Quardo. Po lewej stronie ścianka działowa o szerokości 2,8 metra. Dalej, po lewej stronie, naprzeciwko okien, znajduje się ściana nośna o długości 18 metrów i wysokości 3 metrów. Z dolnej sali ekspozycyjnej wejściem o szerokości 1 metra i 36 centymetrów przechodzi się do niewielkiego holu, z którego schodami po lewej stronie można dostać się na piętro budynku, zaraz przy nich zamontowana jest winda dla osób poruszających się na wózkach, za nią przeszklone, jednoskrzydłowe drzwi prowadzące do toalet, a na prawo znajduje się wejście nr 2, która zazwyczaj pozostaje zamknięte dla zwiedzających.

 


 

4. Audiodeskrypcja: Górna sala ekspozycyjna

Po przejściu z dolnej sali ekspozycyjnej do holu, kierując się w lewo widzimy schody prowadzące do pierwszego piętra budynku galerii. Po pokonaniu (ilu stopni??) lub skorzystaniu z windy dla osób z niepełnosprawnością ruchową (potrzebna jest asysta wyszkolonego pracownika, który jest zawsze na miejscu w godzinach otwarcia galerii), znajdujemy się w przestrzeni górnej sali ekspozycyjnej. Sala zmienia się często ze względu na charakter aktualnej wystawy. Jej wymiary to 21,5 metra długości na 11,5 metra szerokości. Wysokość ścian to ponad cztery metry. Na suficie znajdują się okna, które są jedynym źródłem światła dziennego w pomieszczeniach na górze. Sala ma jasną podłogę. Z tej największej przestrzeni, kierując się na prawo od schodów można przejść od mniejszego pomieszczenia (uwaga stopień o wysokości około 20 cm! Jest zamontowany podjazd dla wózków po prawej stronie). Mniejsze pomieszczenie ma długość około 15 metrów i wysokości prawie czterech metrów. Nie posiada okien, jedynie sztuczne źródła światła. Często pomieszczenie to jest podzielne ścianką kartonowo-gipsową, mniej więcej w połowie szerokości. Za ścianką pomieszczenie jest wyciemnione ze względu na prezentowane tam projekcje video.

 

Wyjście z górnej sali ekspozycyjnej prowadzi ponownie przez schody i niewielki hol, a dalej dolną salę ekspozycyjną i księgarnię, aż do wejścia i wyjścia głównego od południowej strony płyty Starego Rynku.

 


 

5. Audiodeskrypcja: Budynek Galerii Miejskiej Arsenał na zewnątrz

Budynek Galerii Miejskiej Arsenał znajduje się w samym sercu Starego Rynku, patrząc od ulicy Paderewskiego, jest on po lewej stronie od budynku zabytkowego, renesansowego Ratusza i za budynkiem klasycystycznego Odwachu. Projekt budynku Galerii powstał w 1954 roku, a wykonał go zespół architektów: Jan Cieśliński, Zygmunt Lutomski i Regina Pawulanka. Arsenał pierwotnie planowano przeznaczyć na sklep i serwis RTV, a bliźniaczy budynek sukiennic na Cepelię. Ostatecznie (po otwarciu w 1962) w pierwszym budynku zagościło Biuro Wystaw Artystycznych, a w drugim Wielkopolskie Muzeum Wojskowe.

 

Nowoczesna zabudowa bloku śród-rynkowego jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych realizacji architektonicznych w powojennym Poznaniu i nieustannie zbiera głosy krytyki, ale i aprobaty ze strony znawców i miłośników architektury XX wieku.

 

Budynek otoczony jest płytą z zabytkową kostką brukową, która mimo swoich walorów estetycznych i wartości historycznej, utrudnia dojazd do budynku Galerii osobom poruszającym się na wózkach. W budynku Galerii znajdują się trzy wejścia:

  1. Wejście główne, otwarte zawsze w godzinach funkcjonowania Galerii, od strony południowej, za figurą Św. Jana Nepomucena;
  2. Wejście od strony ulicy Jana Baptysty Quadro zazwyczaj zamknięte, otwierane na wyraźną prośbę zwiedzających, a najczęściej używane w celach rozładunkowych;
  3. Wejście służbowe od strony ulicy Rynkowej, za Odwachem, otwarte tylko dla pracowników i osób po wcześniejszym ustaleniu godziny odwiedzin.